Biyografi

O Kim – Filiz Akın Kimdir?

Filiz Akın nerelidir
Filiz Akın nerelidir

Filiz Akın Yeşilçam filmlerinden bu yana hemen herkesin aşina olduğu bir kişidir. Bu yüzden zaman zaman Filiz Akın kimdir tarzı aramalar yapılıyor. Gençliğini görenler şimdiki halini merak ediyor.

Filiz Akın Kimdir?

Filiz Akın, Türk oyuncu, yazar ve sunucu olarak bilinir. Asıl ismi Suna Akın olsa da sahne adı olan Filiz daha çok bilinmektedir. Filiz Akın kaç yaşındadır diye merak edenler için 2 Ocak 1943 tarihinde dünyaya gelmiştir. Filiz Akın nerelidir diyenler için Ankara’da doğmuştur. Bu yüzden Ankaralı olduğu söylenebilir.

Annesi Habibe Leman Şaşırmaz Ankaralı bir terzidir. Babası Bekir Sami Akın Afyonlu bir hakimdir. Annesi baba tarafından Arnavut, babası ise anne tarafından Çerkez kökenlidir. Annesinin ikinci evliliğinden Günseli dünyaya gelmiştir. Anneannesi Halime Hanımın öz babası Atatürk’ün şifrecisi olarak görev yapmış, üvey babası da Atatürk’ün kalem müdürü olarak çalışmıştır. Atatürk, zevkine güvendiği için kıyafet seçiminde Halime Hanım’ın sık sık fikrini almıştır.

Filiz Akın Kimdir?

Filiz Akın, 3 yaşına kadar babasının hâkim olarak görev yaptığı Beypazarı’nda yaşamıştır. 5.5 yaşında ilkokula başlamış, İlköğrenimini Ankara Kızılay’daki Sarar İlkokulu’nda tamamlamıştır. 7 yaşına geldiğinde annesi ile babası ayrılmıştır.

Filiz Akın ortaokul ve liseyi Ankara Kolejinde hem yatılı hem burslu olarak tamamlamıştır. Okulda resimleri ve kompozisyonları ile çeşitli ödüllerin sahibi olmuştur. Öğretmenleri tarafından ideal öğrenci olarak gösterilmiş, özellikle taklit yeteneği ile meşhur olmuştur. 1960 yılı haziran ayında kolejden mezun olmuş, ardından American Export Lines adlı New York merkezli seyahat şirketinin Ankara acentasında işe başlamıştır. 2 yıl burada çalıştıktan sonra şirketin deniz kısmının şefliğine getirilmiştir. İyi derecede İngilizce ve Fransızca öğrenmiş, İtalyanca öğrenmeye çalışmıştır. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Arkeoloji bölümünde bir süre okumuştur.

Filiz Akın Kimdir?

Filiz Akın’ın Oyunculuk Kariyeri

Filiz Akın, lise arkadaşı Oya San’ın ısrarları üzerine Artist mecmuasının düzenlemiş olduğu yarışmaya resim göndermiştir. 1962 yılında bu yarışmada birinci seçilmiştir. Fakat kendisine ödülün Akasyalar Çiçek Açarsa adlı filmde oynarsa verileceğinin söylenmesi üzerine ödülü almaktan vazgeçmiştir. Dergi yöneticileri ve film ekibi onu ikna etmek için İstanbul’dan Ankara’ya kadar gelmişler, fakat o ikna olmamıştır. Ama Memduh Ün de Ankara’ya kadar gelip ısrar edince ikna olmak zorunda kalmıştır.

Daha sonra işi ve üniversiteyi bırakıp annesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Derginin yöneticileri ve Memduh Ün kendisine yardımcı olmuş, bunlara duyduğu güvenle sinemaya başlamıştır. Anlaşma imzalamış ve 1962 yılında ilk filmi olan Akasyalar Açarken’de rol almıştır. Ardından Şakayla Karışık adlı sinema filminde Ajda Pekkan’la birlikte başrol oynamış, Kadın Terzisi ve Kadın Berberi adı filmlerle adından iyice söz ettirmeyi başarmıştır.

Filiz Akın, dramdan komediye pek çok filmde rol almıştır. Film yönetmeni Atıf Yılmaz ve Fikret Hakan ile nişanlılık yaşamıştır. 1964 yılında Yankesici Kız filminde büyük övgüler almış ve yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu ile tanışmıştır. İnanoğlu yönetimindeki pek çok filmde başrol oynamış, 1964 yılında ikili evlenmiştir. Bu evlilikten oyuncu İlker İnanoğlu dünyaya gelmiştir.

Filiz Akın’ın Yazarlık Kariyeri

Filiz Akın, 121 filmde başrol oynamıştır. Yeşilçam’da kolejli Kız olarak anılmış, Türk sinemasının ilk sarışın Avrupai kadın yıldızı ve en zarif yüzü olarak kabul edilmiştir. Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Fatma Girik’le birlikte en büyük dört kadın oyuncudan birisi olmuştur.

Pek çok ödülün sahibi olan Filiz Akın, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmakta, bunun yanında yayınlanmış dört adet kitabı bulunmaktadır. Çeşitli programlarda sunuculuk yapmıştır.