DünyaGüncel

Öğrenciler yol kapatma eylemi yaptı, Sloganları; İsrail Saldırıları durdurulmalı!

İsrail Saldırıları

Almanya, Fransa ve ABD gibi bazı ülkelerde polisin, Filistin’e destek veren üniversite öğrencilerine şiddet uygulamasını eleştiren İspanyol öğrenciler, “Bu ülkeler polisin yaptığı müdahalelerle demokrasilerinin sadece sözde olduğunu, özgürce görüşlerini açıklayan ve haklı bir davayı savunan öğrencilere tahammüllerinin olmadığını göstermiştir.” diye konuştu.

Öğrenciler, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in kendilerine destek verdiğini, İspanya hükümetinin Filistin davasının arkasında olduğunu ancak İsrail’i durdurmak için daha fazla adım beklediklerini söyledi.

ABD’de de gösteriler devam ediyor

Columbia Üniversitesi’nde Filistin’i destekleyen öğrenciler, nisanın ortasında okul yönetiminin, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını ve işgalini destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

Columbia Üniversitesi’ndeki gösteriler, 7 Ekim 2023’ten sonra ABD’deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan “ifade özgürlüğü” engellemeleri tartışmalarını alevlendirirken, ülke genelindeki diğer üniversitelere yayılan gösterilerde yaklaşık 3 bin kişi gözaltına alınmıştı.

ABD’deki gösteriler, daha sonra Avrupa ve dünya genelindeki üniversitelere hızla yayılarak küresel hal almıştı.

Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen İsrail ordusu Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde kara saldırılarını genişleterek sürdürüyor.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328’i çocuk, 10 bin 171’i kadın olmak üzere 36 bin 586 Filistinli öldürüldü, 83 bin 74 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.